'

Nasz repertuar

Lista wydarzeń

Sprawdź ofertę wydarzeń, wybierz tytuł lub przejdź do strony z kalendarzem

Bajki Poruszajki (PINOTEKA)
Bajki poruszajki
dla dzieci w wieku: 3-6 lat
czas trwania: 45 minut

Prosimy o wygodny strój (długie spodnie dresowe plus t-shirt) 
Zajęcia ruchowe oparte na współczesnej literaturze dziecięcej, które poruszą nie tylko ciało, ale przede wszystkim wrażliwą dziecięcą wyobraźnię. Korzystając z usłyszanej opowieści oraz potrzeby ruchu i zabawy, połączymy rozwój twórczy z aktywnością fizyczną – w sposób naturalny i radosny. Podczas zajęć dzieci wyruszą w niezwykłą podróż do świata książek, w którym literackie postacie, miejsca i przygody staną się inspiracją do dalszych działań. Będą miały okazję przełożyć usłyszane historie na ruch, swobodnie interpretując je przez taniec, gesty czy mimikę. Podsumowaniem zajęć będzie wspólna relaksacja oraz rozmowa, podczas której będzie można podzielić się swoimi wrażeniami ze spotkania oraz poznać nowe – cudze – perspektywy.

Banda Czarnej Frotte
Banda Czarnej Frotte

Tekst: Justyna Bednarek
Adaptacja i reżyseria: Daniel Arbaczewski
Scenografia i kostiumy: Joanna Martyniuk
Muzyka: Piotr Osak, Dawid Wajszczyk
Choreografia: Eryk Makohon

Obsada: Łukasz Bzura, Małgorzata Krawczenko, Piotr Pasek, Ewa Wróblewska, Filip Wawrecki, Jagoda Zimała

„Banda Czarnej Frotte” to kolejna porcja niesfornych i nieźle zakręconych skarpetkowych historii, znanych młodym czytelnikom (i widzom Teatru Pinokio w Łodzi) z serii książek Justyny Bednarek.
Tym razem kluczem do opowiadanej historii jest awanturnicza, zaskakująca podróż morska, podczas której tytułowa Czarna Frotte kompletuje pogubione skarpetki i tworzy z nich swoją własną pokładową bandę. Zamiast dąsać się, smucić i narzekać na swój los w koszu na pranie, każda z nich postanowiła znaleźć swój cel i po prostu być sobą. Nawet bez pary.
Będziemy sięgać gwiazd i zwiedzać podwodne zakamarki, zadawać pytania albo mówić: to jest zupełnie bez sensu. Bo w każdym koszu, czy szufladzie ze skarpetami, trochę brakuje sensu (a na pewno porządku) ale za to kryje się niejedna przygoda. Trzeba tylko zajrzeć trochę głębiej.
Spektakl przeznaczony dla widza w wieku 7+
Premiera 20 września 2024r.

Bolek i Lolek. Hop w nieznane!
Bolek i Lolek. Hop w nieznane!

Autorka tekstu: Malina Prześluga
Reżyseria: Adrianna Maliszewska
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Leks
Muzyka: Dawid Matuszczak
Reżyseria świateł: Małgorzata Sendke
Obsada: Piotr Pasek, Ewa Wróblewska, Jagoda Zimała
 
PREMIERA 22 marca 2025 r.
 

Spektakl dla widza w wieku 5+
Pewna starsza, smutna pani odnajduje na strychu zapomniany przedmiot, który przywołuje wspomnienia z dzieciństwa. Od tej chwili zaczynają się dziać rzeczy niezwykłe, niemożliwe staje się możliwe, a bajka zmienia się w prawdę (a może odwrotnie?).

„Bolek i Lolek. Hop w nieznane!” to pełna przygód i humoru opowieść o przyjaźni i odwadze, przenosząca nas w czasie historia o dziecięcej wyobraźni, która ma uzdrawiającą moc. Bo któż nie chciałby wraz z Bolkiem i Lolkiem wyruszyć w szaloną podróż i odkryć, że nawet trudne chwile mogą być początkiem czegoś pięknego...
W razie pytań i wątpliwości pozostaję do dyspozycji.

Ciepłe pszczoły, zimne jelenie albo jak pozbyć się dzieci
CIEPŁE PSZCZOŁY, ZIMNE JELENIE ALBO JAK POZBYĆ SIĘ DZIECI
Na podstawie tekstów Petera Wohllebena
Adaptacja: Łukasz Zaleski
Reżyseria: Gabriel Gietzky
Scenografia: Grupa MIXER
Muzyka: Marcin Nenko
Choreografia: Szymon Michlewicz-Sowa
Reżyseria świateł: Karolina Gębska

Prapremiera: 30 września 2023 r.

Spektakl powstał z myślą o widzu w wieku 7+
Trylogia autorstwa Petera Wohllebena pozwoli twórcom zbudować familijną, wielowarstwową oraz wielowątkową opowieść o synergii, wspólnocie i odpowiedzialności za tę wspólnotę. Wycieczka przez las z aktorami – przewodnikami będzie czasem, w którym wyciszymy dźwięki fabrycznej Łodzi, a wsłuchamy się w odgłosy natury. Zobaczymy, że wyprawa do tej krainy może dostarczyć nam tyle emocji, co lot na Księżyc. Po wizycie w Teatrze Pinokio w Łodzi niepozorny spacer po lesie już nigdy nie będzie taki sam.

Co nas porusza? (PINOTEKA)
Co nas porusza?

dla dzieci w wieku: 7-11 lat
czas trwania: 60 minut
prowadząca: Barbara Południak

Prosimy o wygodny strój (długie spodnie dresowe plus t-shirt)

Zajęcia ruchowe oparte na współczesnej literaturze dziecięcej, które poruszą nie tylko ciało, ale przede wszystkim wrażliwą dziecięcą wyobraźnię. Korzystając z usłyszanej opowieści oraz potrzeby ruchu i zabawy, połączymy rozwój twórczy z aktywnością fizyczną – w sposób naturalny i radosny. Podczas zajęć dzieci wyruszą w niezwykłą podróż do świata książek, w którym literackie postacie, miejsca i przygody staną się inspiracją do dalszych działań. Będą miały okazję przełożyć usłyszane historie na ruch, swobodnie interpretując je przez taniec, gesty czy mimikę. Podsumowaniem zajęć będzie wspólna relaksacja oraz rozmowa, podczas której będzie można podzielić się swoimi wrażeniami ze spotkania oraz poznać nowe – cudze – perspektywy.

Do góry nogami (PINOTEKA)
Do góry nogami / zajęcia z nowego cyrku

dla dzieci w wieku 7-11 lat
czas trwania: 60 minut
prowadzący: Stanisław Korotyński
Prosimy zaopatrzyć sie w wygodny strój

Ruchowe warsztaty z zakresu nowego cyrku z elementami akrobatyki. Zajęcia gwarantują wzmocnienie siły fizycznej, przede wszystkim jednak pozwalają na zmianę spojrzenia na teatr – który do tej pory mógł kojarzyć się przede wszystkim ze słowami, słowami, słowami... Odwróćmy więc nasze przekonania do góry nogami i przekonajmy się, jak wiele historii możemy opowiedzieć, używając ciała. W programie między innymi elementy nowego cyrku i akrobatyki (szczególnie przydatne, jeśli marzysz o karierze aktorskiej w Teatrze Pinokio w Łodzi!) oraz gry zespołowe. Jeśli jesteś , czy ruch może być czystą przyjemnością, a przy tym sztuką (najwyższych lotów!) – zapraszamy!

DomoFonia, czyli przygody Brzdąca Brzdęka
Tekst: Aga Jun

Adaptacja, reżyseria i ruch sceniczny: Karolina Przystupa

Muzyka: Piotr Osak

Scenografia i identyfikacja graficzna: Adrianna Duda

Obsada: Łukasz Batko, Piotr Osak, Hanna Matusiak (głos)

Prapremiera: 4 czerwca 2022 r.

Spektakl powstał z myślą o widzu w wieku 5+.

Czas trwania: 40 minut

Spektakl współfinansowany przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie Filię we Wrocławiu w ramach programu Fundusz na Start.

DomoFonia, czyli przygody Brzdąca Brzdęka to sensoryczny spektakl muzyczny dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz ich najbliższych. Jego główny bohater, ciekawski Brzdąc Brzdęk, przemierza dom w poszukiwaniu fonii: odgłosów, dźwięków i muzyki. Przygody chłopca, który postanawia wybrać się w badawczą podróż, opowiadamy nie tylko fabularnie, ale także poprzez piosenki wykonywane na żywo. Bazując na autorskiej literaturze z zakresu bajkoterapii, spektakl pozwala młodemu pokoleniu zmierzyć się z trudnymi emocjami (wstręt, strach, złość, smutek, niechęć) oraz zanurzyć się w świat nieskrępowanej wyobraźni. Stanowi także swoisty drogowskaz dla rodziców, opiekunów, nauczycieli oraz pedagogów, którzy chcą wspierać rozwój emocjonalny dzieci w kreatywny sposób.

Dzieci z Bullerbyn
Tekst: Astrid Lindgren

Przekład: Irena Szuch-Wyszomirska

Adaptacja: Anna Ilczuk

Reżyseria: Jerzy Jan Połoński

Scenografia: Joanna Martyniuk

Muzyka: Marcin Partyka

Ruch sceniczny: Konstancja Zegartowska

Obsada: Małgorzata Krawczenko, Hanna Matusiak, Natalia Wieciech/Nikola Czerniecka (gościnnie), Łukasz Bzura, Paweł Pacyna, Piotr Pasek

Identyfikacja graficzna: Agata Królak

Premiera: 28 maja 2022 r.

Spektakl powstał z myślą o widzu w wieku 5+.

Czas trwania: 70 minut z przerwą
„Nazywam się Lisa. Jestem dziewczynką. To chyba od razu widać z imienia. Mam siedem lat i wkrótce skończę osiem”. Najprawdopodobniej każdy dorosły zna pierwsze zdania „Dzieci z Bullerbyn”; każdy dorosły zazdrości także dziecku, które po raz pierwszy bierze do rąk książkę Astrid Lindgren.

Bullerbyn to maleńka wioska leżąca gdzieś na szwedzkiej prowincji. Maleńka to nawet za dużo powiedziane; stoją w niej zaledwie trzy domy. W każdym mieszkają dzieci i ich rodzice. Zostawmy jednak na boku świat dorosłych i skupmy się na tym, co naprawdę w a ż n e. Lisa, Lasse, Bosse, Britta, Anna i Olle to wyjątkowo zgrana grupa przyjaciół. W gruncie rzeczy trudno im bez siebie wytrzymać, choć wiadomo, że czasami zarówno dziewczynki, jak i chłopcy mają własne pomysły na zabawę. Ale bawić się w Bullerbyn można praktycznie przy każdej okazji i na setki różnych sposobów, a każdy wydaje się lepszy od poprzedniego!

Galopem do Pinokia- Dzień Konia (PINOTEKA)
wiek: 7-11 lat
czas: 90 minut

Zapraszamy na warsztaty lalkarskie inspirowane światem teatru i współczesnym trendem hobby horse. Podczas zajęć każdy uczestnik stworzy własną teatralną lalkę konia, łączącą tradycyjne techniki lalkarskie z elementami popularnych koni na kiju. Dzieci poznają sztukę budowania charakteru postaci scenicznej oraz sekrety animacji własnoręcznie wykonanej lalki. Warsztaty zakończą się krótką improwizacją gdzie młodzi „lalkarze” zaprezentują swoje umiejętności. Stworzone rumaki będą nie tylko efektowne wizualnie, ale także idealne zarówno do zabawy w domu, jak i do pierwszych teatralnych prób. Zajęcia rozwijają kreatywność, zdolności manualne i wyobraźnię.

Głośno i wyraźnie (PINOTEKA)
dla dzieci w wieku 3-6 lat i ich opiekunów
czas trwania: 60 minut
prowadzący: Małgorzata Krzemińska

Zajęcia logorytmiczne nawiązujące swoją tematyką do spektakli Teatru Pinokio. Są to warsztaty międzypokoleniowe skierowane nie tylko do dzieci, ale też ich rodziców/opiekunów! Są pretekstem do wspólnej, kreatywnej zabawy, której towarzyszyć będą muzyka i mowa. Głównym celem zajęć jest stymulacja rozwoju mowy dziecka po przez ćwiczenia logopedyczne połączone z elementami rytmiki, które osadzone są w świecie dobrze znanych spektakli teatru. Warsztaty zawierają ćwiczenia oddechowe, metrorytmiczne, fonacyjne, słowno-ruchowe, relaksacyjne, narządów artykulacyjnych oraz motoryki małej i dużej, a wszystko to w formie wspólnej zabawy!

Jaka piękna plama!- Dzień Herbaty (PINOTEKA)
Czas trwania: 60 minut
Grupa wiekowa: 7+/międzypokoleniowe

Czy zdarzyło Ci się kiedyś rozlać herbatę… i zobaczyć w plamie smoka, buzię albo księżyc? Na naszych warsztatach zamienimy przypadek w sztukę, a błąd w przygodę! Tu nie trzeba „ładnie rysować” – wystarczy się odważyć, poplamić papier i… patrzeć uważnie. Bo każda plama to początek historii, a czasem nawet arcydzieła. Będzie trochę szaleństwa, trochę spokoju, dużo wyobraźni i jeszcze więcej kubków herbaty. Naszą inspiracją będzie książka o przewrotnym tytule Kłopot Iwony Chmielewskiej która jest pięknym przykładem tego, że obraz cieszy, rozwija, uczy. Uwaga: prosimy o zabranie wyobraźni!

Ludzie listy piszą (PINOTEKA)
Czas trwania: 60 minut
Grupa wiekowa: międzypokoleniowe/ seniorzy

Spotkanie warsztatowe zakłada aktywizację seniorów poprzez pracę z emocjami i ciałem oraz wykorzystanie sztuki kolażu. Wszystkie zaplanowane działania połączy wspólny mianownik: epistolografia. Przy kultowych utworach The Beatles (Please, Mister Postman), Elvisa Presleya (Return to Sender), Secret Service (Ten O’Clock Postman) i Skaldów (Medytacje Wiejskiego Listonosza) napijemy się gorącej herbaty, a następnie spróbujemy napisać list do… samych siebie. Czy jest coś, co chcielibyśmy „dawnym” sobie powiedzieć? Czy potrafimy spojrzeć na siebie z przeszłości przychylnym okiem? Czy jesteśmy sobie bliscy? Ludzie listy piszą to propozycja refleksyjnych zajęć dla seniorów, którzy mają w sobie otwartość na czuły artystyczny eksperyment.

Mama, tata, ja i mata (PINOTEKA)
Mama, tata, ja i mata / rodzinne zajęcia bliskościowe

dla dzieci w wieku 3-6 lat i ich opiekunów
czas trwania: 60 minut
prowadzący: Marta Bogusiak

Bliskościowe zajęcia, podczas których będziemy starali się angażować wszystkie zmysły. Jeszcze zanim wejdziemy na matę, zagramy w „kostkę emocji”, żeby przekonać się, w jakim nastroju każdy z nas pojawił się na zajęciach. Druga runda gry nastąpi już po nich. Sprawdzimy, z jakimi emocjami opuszczamy Pinotekę. Wśród samych ćwiczeń i zabaw pojawią się między innymi takie, podczas których będziemy mogli magicznie zmienić się (jak to w teatrze bywa!) w słonie z długimi trąbami i zaryczeć jak najprawdziwsze lwy. Mamy pomysły, jak rozbudzić wszystkie Wasze zmysły!

Mały książę
„Mały książę”
na podstawie tekstu Antoine’a de Saint-Exupéry’ego
Adaptacja: Kuba Kapral
Reżyseria: Dorota Abbe
Scenografia: Grupa Mixer
Choreografia: Szymon Michlewicz-Sowa
Muzyka: Grzegorz Mazoń
Obsada: Łukasz Bzura/Łukasz Batko, Krzysztof Ciesielski/Łukasz Bzura, Żaneta Małkowska, Hanna Matusiak/Małgorzata Krawczenko, Anna Sztuder- Mieszek, Natalia Wieciech/Nikola Czerniecka, Ewa Wróblewska
Spektakl dedykowany dla widza w wieku 10+.
Każdy z nas zna „Małego Księcia” jako szkolną lekturę. Przyzwyczailiśmy się do myśli, że to dzieło przeznaczone dla młodszych czytelników. W Teatrze Pinokio w Łodzi tytuł realizowany jest w odsłonie, jaką pierwotnie założył dla niego sam autor, czyli dla, a przede wszystkim o starszych. Czy znana każdemu historia może skrywać nowe, nieoczywiste znaczenia? Przyjrzyjcie się dziecku w sobie i przekonajcie się o tym razem z nami.

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek
na podstawie tekstu Justyny Bednarek

Adaptacja i reżyseria: Daniel Arbaczewski

Scenografia: Dariusz Panas

Muzyka: Piotr Osak

Choreografia: Witold Jurewicz, Marlena Bełdzikowska (asystentka choreografa)

Obsada: Żaneta Małkowska/Małgorzata Krawczenko, Hanna Matusiak, Natalia Wieciech, Łukasz Batko, Piotr Osak

Premiera w ramach X edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralna Karuzela NATURATYKA.

Spektakl powstał o widzu w wieku 5+.

Czas trwania: 90 minut z przerwą

Spektakl Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek przeniesie widzów Teatru Pinokio w Łodzi nie w jeden, ale w dziesięć światów – stworzonych przede wszystkim dzięki wyjątkowej sile nieskrępowanej wyobraźni. Scenariusz rozpisany „na pięciu aktorów, dziesięć rąk, dziesięć nóg” to odrobina kryminału, bajka z morałem i taka ze szczęśliwym zakończeniem. Wskakując ze skarpetkami w dziurę znajdującą się pod pralką, wybierzemy się w tajemniczą i zaskakującą podróż, a po drodze odkryjemy odpowiedź na pytanie, nad którym cały świat głowi się od zawsze…

Każdy z nas zastanawiał się kiedyś, gdzie znikają wrzucone do pralki skarpetki. Że znikają – to fakt, skoro wsadzamy je parami, a wyjmujemy pojedyncze. Ekipa Pinokia zdaje się znać odpowiedź na pytanie od wieków dręczące nie tylko dzieci, ale także skarpetkolubnych dorosłych. Otóż zaginione skarpetki ruszają w świat, robią zawrotne kariery i mają świetne przygody: zostają gwiazdami filmowymi, detektywami, mysimi mamami albo po prostu uszczelniają wronie gniazdo.

Piaskowy Wilk
PIASKOWY WILK

Adaptacja i reżyseria: Justyna Zar- Schabowska
Scenografia i kostiumy: Natalia Wieciech
Kompozytor: Marcin Nagnajewicz
Multimedia: Przemysław Żmiejko

Obsada: Łukasz Batko, Małgorzata Krawczenko, Jagoda Zimała

Wilki są bezlitosne, dzikie i groźne. No, przynajmniej większość z nich. Piaskowy Wilk z naszego przedstawienia jest zupełnie inny – żywi się słonecznym i księżycowym blaskiem, dzięki czemu jest mądry i… wie wszystko. Podczas spektaklu Karusia i jej przyjaciel - Piaskowy Wilk wspólnie spróbują wyjaśnić zagadki otaczającego ich świata.

Piórko i sznurek- zabawy z dawnych podwórek (PINOTEKA)
Czas trwania: 60 minut
Grupa wiekowa: 7+/międzypokoleniowe

Międzypokoleniowe spotkanie dla dzieci i dorosłych, którzy pielęgnują w sobie dziecięcą ciekawość świata. Wspólnie wyruszymy w podróż w czasie, żeby wypróbować retro zabawy z podwórek naszych rodziców, dziadków i… jeszcze starsze. Niektóre z proponowanych aktywności mają ponad sto lat! Czy tytułowe piórko i sznurek mogą okazać się ciekawsze niż tablet albo smartfon? My znamy już odpowiedź, a Wy? Jeśli nie jesteście przekonani, tym bardziej zapraszamy do Teatru Pinokio w Łodzi!

Umumo
Reżyseria: Katarzyna Hora

Scenografia: Klaudia Laszczyk

Muzyka: Piotr Jaszczur Śnieguła

Obsada: Hanna Matusiak, Łukasz Bzura

Prapremiera: 13 listopada 2021 r.

Spektakl dla widzów w wieku 0,5-3 lat.

Czas trwania: 30 minut.

W języku zulu UMUMO oznacza kształt. Twórcy spektaklu zapraszają najnajmłodszych Przyjaciół Teatru Pinokio w niezwykłą sensoryczną podróż, która umożliwi im odkrywanie i KSZTAŁTowanie nowych światów. Bo choć geometria i abstrakcja zdają się pochodzić z dwóch różnych planet, wspólnie mogą stworzyć jedyny w swoim rodzaju kosmos.

Z Tobą rosnę
Adaptacja: Bartosz Porczyk
Reżyseria i ruch sceniczny: Ewelina Adamska- Porczyk
Scenografia, kostiumy i muzyka: Bartosz Porczyk
Współpraca kompozytorska: Maciej Kasprzak
Reżyseria świateł: Katarzyna Łuszczyk

Obsada: Ewa Wróblewska

"Z Tobą rosnę" to spektakl stworzony z myślą o najmłodszych widzach oraz ich opiekunach, który przenosi nas w cichą, spokojną i bezpieczną przestrzeń.
Scena zamienia się w niezwykłe miejsce, w którym będziemy mieli szansę wspólnie odkrywać kształty i formy otaczającego nas świata. Koją nas delikatne dźwięki, miękkie struktury i subtelne kolory, które tworzą harmonijną teatralną rzeczywistość.
"Z Tobą rosnę" to nie tylko spektakl, ale także forma stworzenia bezpiecznej przestrzeni, w której najmłodsi odbiorcy i ich opiekunowie będą mieli szanse wzmacniać więzi wspólnie odkrywając świat emocji i sensorycznych doznań.

PREMIERA: 23 maja 2025r.

Wiek: 0+

Zamieniam się w słuch
Na podstawie metody opracowanej przez prof. Monikę Wiśniewską-Kin, pn. Skuteczne zdziewienie

Reżyseria: Honorata Mierzejewska-Mikosza

Scenografia: Ewa Woźniak

Muzyka: Iga Eckert

Projekcje: Aleksander Janas

Prapremiera: 30 września 2023 r.

Spektakl powstał z myślą o widzu w wieku 4+

Spektakl wykorzystujący metodę Skutecznego zdziwienia, opracowaną w Łodzi przez prof. Monikę Wiśniewską-Kin, a sprowadzającą się do dźwiękowego oraz wizualnego wyzwalania obrazu głoski i litery poprzez słowo, obraz i ruch. Słowem poruszane, obrazem wyzwalane, ruchem wzmacniane refleksje nad własnym myśleniem stopniowo pozwalają dzieciom uzmysłowić sobie, że nie kierują się odgórnie narzuconymi schematami, lecz działają na podstawie swoich wyobrażeń (…), dzięki czemu usprawniają własne myślenie i działanie. [Wiśniewska-Kin, Skuteczne zdziwienie. Wyzwalająca myślenie nauka czytania]

Zwiedzanie teatru (PINOTEKA)
ZWIEDZANIE TEATRU 

Wiek: bez ograniczeń
czas trwania: 1 h

Jeśli są Państwo ciekawi, co się kryje w zakątkach naszego Teatru, zapraszamy na wspólne zwiedzanie jego przestrzeni. Podczas tej teatralnej wyprawy, poznacie też wiele ciekawostek, np. dlaczego aktorzy na spektakl schodzą schodami zamiast wygodnie zjeżdżać windą, co się kryje pod tajemniczą nazwą Pokój Spokój oraz jakie elementy składają się na magię Teatru Pinokio.